Obchody roku jubileuszowego nie zakończyły się we wrześniu. Przewidziano jeszcze wiele uroczystości i wydarzeń. Wobec mnogości inicjatyw niestety brakowało czasu na podróże do odległych miejsc i okolicznościowe spotkaniach. Znaliśmy je z relacji licznych przyjaciół Augusta. Jednak 16 października 2014 roku udało nam się wziąć udział w międzynarodowej konferencji naukowej na temat: „Aktualność myśli Augusta Cieszkowskiego (1814-1894). W dwusetną rocznicę urodzin”. Konferencja została zorganizowana przez Katedrę Socjologii Pracy i Gospodarki oraz Katedrę Makrostruktur Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (Wydział Zamiejscowy Nauk o Społeczeństwie w Stalowej Woli).

Obrady poprzedzono mszą św. odprawioną w intencji uczestników w Kaplicy Akademickiej. Spotkanie rozpoczęto zaś od modlitwy najbliższej bohaterowi konferencji, czyli Modlitwy Pańskiej „Ojcze nasz”. W programie obrad znalazły się referaty naukowców zajmujących się badaniem spuścizny Augusta Cieszkowskiego oraz prezentacje odnoszące się do propagowania jego dziedzictwa we współczesnym życiu. Przewidziano, że kolejno wystąpią następujący prelegenci: ks. prof. dr hab. Pavol Dancák, prof. dr hab. Paweł Sajdek, prof. dr hab. Barbara Kałdon, ks. prof. dr hab. Marian Wolicki, dr Maria Borowska, dr Jakub Gomułka, dr Anna Witkowska-Paleń i dr Wiesława Sajdek oraz dobrze nam znani goście z Wielkopolski - Ewa Jarosława Buczyńska i Włodzimierz Buczyński.

Ze szczególnym zainteresowaniem uczestnicy wysłuchali referatu dr Marii Borowskiej z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego „August Cieszkowski o ekonomii”, w którym prelegentka odniosła się m.in. do pism „O kredycie i obiegu”, „Uwagi nad obecnym stanem finansów angielskich”, „O kredycie ziemskim”. W publikacjach tych uderza aktualność spostrzeżeń bohatera konferencji, np. krytyka kredytu konsumpcyjnego, czy też krytyka prywatyzacji lasów i kopalń. Współcześnie brzmią na przykład słowa: Lenistwo wynikające z indywidualizmu usypia społeczeństwo.

W zupełnie inne obszary zabrał słuchaczy prof. dr hab. Paweł Sajdek z Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. W swoim referacie zatytułowanym „August Cieszkowski o Indiach” odniósł się do panującej w XIX stuleciu mody na orientalizm.

Do praktycznych aspektów pracy hrabiego Cieszkowskiego odniósł się mgr Włodzimierz Buczyński w referacie „Działalność organizacyjna Augusta Cieszkowskiego w Wielkopolsce”. Przytoczył liczne przykłady aktywności bohatera konferencji - od tych sztandarowych (m.in. założenie Ligi Polskiej i Wyższej Szkoły Rolniczej, pracę w sejmie pruskim i w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk) aż po te znane lokalnej społeczności (założenie kółka rolniczego, praktyczne wskazówki odnośnie zakładania ochron wiejskich).

Z kolei Ewa Jarosława Buczyńska w swoim wystąpieniu na temat „Wierzenica w dwusetną rocznicę urodzin Augusta Cieszkowskiego” zaprezentowała historię przywracania dokonań hrabiego zbiorowej pamięci mieszkańców. Przypomniała początki aktywności osób zafascynowanych dawnym właścicielem majątku, sukcesywne odkrywanie jego bogatej spuścizny, troskę o pamiątki przeszłości. Przykłady licznych inicjatyw podejmowanych w lokalnej społeczności (a także w Poznaniu, Bydgoszczy, a ostatnio także w powiecie krasnostawskim), świadczą o tym, że myśl tego wielkiego Polaka jest wciąż żywa w pamięci oraz inspiruje do działalności na wskroś nowoczesnej.

Z równie interesującymi referatami wystąpiły organizatorki konferencji z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dr Anna Witkowska-Paleń przygotowała prelekcję „August Cieszkowski jako prekursor pracy socjalnej”. Odniosła się m.in. do poglądów Cieszkowskiego na temat zobowiązań warstw uprzywilejowanych wobec niższych warstw społecznych. Przywołała pojęcie solidarności społecznej, pracy na rzecz wykluczonych, pomysłu zakładania ochron wiejskich i proporcjonalnego wynagradzania robotników. Z wystąpieniem tym łączył się również temat referatu dr Wiesławy Sajdek: „Wolność, równość, braterstwo – w Ojcze nasz Augusta Cieszkowskiego”. Prelegentka wnikliwie przeanalizowała obecność tych trzech pojęć w najważniejszym dziele bohatera konferencji. Dr Wiesława Sajdek jest autorką wielu publikacji na temat Augusta Cieszkowskiego. Jej wystąpienie znacznie wzbogaciło naszą dotychczasową wiedzę o intelektualnej spuściźnie hrabiego oraz skłoniło do rozważań na temat współczesnej percepcji jego sztandarowych haseł.