Z początkiem wiosny ukazał się trzydziesty dziewiąty numer Czasopisma Artystycznego „Nestor”. Promocja nowego wydania miała miejsce w zawsze gościnnej Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie 30 marca 2017 roku. Autorzy przygotowali dla czytelników szereg ciekawych tekstów, m.in. o nieudanym zamachu na Bolesława Bieruta podczas ogólnopolskich dożynek zorganizowanych w Lublinie w 1950 roku, o postaci Kajetana Koźmiana, dziejach Borowicy oraz historii miejsc kultu religijnego na terenie powiatu. W najnowszym numerze znajdują się również liczne wspomnienia, recenzje książek, relacje z wydarzeń kulturalnych, teksty literackie i popularnonaukowe, jak choćby opowieść o kalendarzu – dawnym i obecnym. A wszystko to wzbogacone ciekawym materiałem ilustracyjnym. Najnowsze wydanie „Nestora” zamykają wspomnienia o ludziach pióra, którzy odeszli w 2016 i 2017 roku. W wyjątkowy sposób przypomniano sylwetkę Arkadiusza Sanna – członka Lubelskiego Oddziału Literatów Polskich, do końca życia mieszkającego w Chełmie. Prezentację multimedialną na jego temat przygotowali dla krasnostawskiej publiczności Iwona Chudoba i Robert Gałan z grupy literackiej „Lubelska 36”. Natomiast osobie związanej szczególnie z Siennicą Różaną – Franciszkowi Piątkowskiemu – poświęcono uroczystą wieczornicę zorganizowaną 1 kwietnia w sali Urzędu Gminy w Siennicy Różanej.
      Tradycją spotkań z „Nestorem” jest wernisaż prac artysty, którego wybrane dzieła reprodukowane są na okładce numeru. Tym razem zaproszeni goście mieli okazję spotkać się z Markiem Podkową malarzem realistą pochodzącym z Rejowca Fabrycznego. Wśród 26 olejnych obrazów jest wiele pejzaży, sceny batalistyczne, inspiracje historią narodowych powstań, a także kilka portretów – w tym własny wizerunek z paletą w dłoni. Marek Podkowa maluje od 40 lat kontynuując rodzinne tradycje - ojciec artysty z upodobaniem tworzył akwarele. Jest współzałożycielem Grupy S.A.M., należy też do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. Jego prace można oglądać w Galerii Collegiata do 28 kwietnia w godzinach pracy biblioteki. Natomiast w szkolnej bibliotece jest dostępny najnowszy numer „Nestora”, podobnie jak wszystkie poprzednie numery kompletowane od dziesięciu lat.

Fotografie: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie