21 kwietnia 2017 roku w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie odbyło się spotkanie z prof. Pawłem Śpiewakiem – socjologiem i historykiem, a także znanym publicystą i komentatorem przemian społeczno-politycznych. Bohater spotkania bardzo racjonalnie patrzy na polską rzeczywistość i wydaje się twardo stąpać po ziemi, tymczasem pochodzi z domu pełnego… poezji. Jest synem Anny Kamieńskiej i Jana Śpiewaka – małżeństwa poetów. To z uwagi na postać Anny Kamieńskiej współorganizatorka spotkania Marzena Mariola Podkościelna skłoniła profesora do przyjazdu do Krasnegostawu i podzielenia się ze słuchaczami swoimi wspomnieniami. Anna Kamieńska była pisarką związaną z Lubelszczyzną, szczególnym wierszem w jej dorobku jawi się mieszkańcom regionu utwór „Krasnystaw me genuit”: Urodziło mnie miasteczko o dzikiej nazwie półruskiej -/ Krasnystaw odbijał zachody jarzębinowym pluskiem./ Szli zakurzeni żołnierze… Kamieńska urodziła się w niełatwym 1920 roku, 12 kwietnia. Gdy po pięciu latach rodzice zamieszkali w Lublinie, to w tym mieście spędziła resztę dzieciństwa i młodość. W 2015 roku minęła 95. rocznica urodzin poetki. W związku z jubileuszem – czasopismo kulturalne „Nestor” ogłosiło Rok Anny Kamieńskiej i z tej okazji przypomniało jej twórczość, bogaty dorobek literacki i ciekawą biografię. Z kolei w ubiegłym roku minęła 30. rocznica jej śmierci, a także 80. rocznica jej debiutu (jako szesnastoletnia dziewczyna opublikowała wiersz w „Płomyczku”).  Spotkanie z jej synem Pawłem Śpiewakiem stało się niejako podsumowaniem obchodów i kolejną okazją, by obcować z niezwykłą wyobraźnią Kamieńskiej.
      Gość przed licznie zgromadzoną widownią wspominał m.in. swój rodzinny dom. Szczególnie to, jak dużo mieścił on książek, ludowych świątków i jak bardzo był przesycony poezją. Opowiadał o dniu pracy swojej mamy, o miłości rodziców, o przyjaźni Kamieńskiej z ks. Twardowskim, a nawet o zapachu kawy i wielkiej liczbie pięknych filiżanek stojących na półkach. Była to opowieść o sprawach wielkich i pozornie drobnych, bo dopiero jedne i drugie dają pełen obraz człowieka. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja multimedialna poświęcona Kamieńskiej, a także wystawa jej publikacji pozostających w zbiorach Powiatowej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie.

Fotografie: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie