9 czerwca 2018 roku w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie odbyła się Noc Bibliotek. Krasnostawska książnica jako jedna z 1857 placówek w Polsce włączyła się w to tradycyjnie już organizowane ogólnopolskie wydarzenie. Tym razem pod jubileuszowym hasłem „RzeczpospoCzyta” – m.in. w ten oto sposób środowisko bibliotekarskie świętuje 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Program spotkania był jak zwykle bogaty. Zaplanowano promocję nowego numeru Czasopisma Artystycznego „Nestor” oraz wernisaż Moniki Wolszczak – członka Towarzystwa Miłośników Sztuk Pięknych w Lublinie z zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Twórczego „Pasja” w Chełmie. Na co dzień autorka pracuje jako terapeuta w Zespole Socjoterapii w Chełmie. W Galerii Collegiata zaprezentowała 34 obrazy malowane farbami olejnymi na płótnie (pejzaże i martwe natury) oraz w niezwykle barwny sposób opowiadała o swojej pracy artystycznej – tej „muzyce duszy”, jak to określiła, dzieląc się z gośćmi pasją tworzenia. Ma w dorobku wiele pięknych prac i wiele wystaw. Doskonali się podczas licznych warsztatów artystycznych, a jej obrazy podziwiać można nie tylko w Chełmskiej Galerii „Pasja”, ale też w galeriach na Ukrainie oraz w najnowszym numerze „Nestora” prezentowanym podczas Nocy Bibliotek.
      44. wydanie „Nestora” zawiera oprócz barwnych reprodukcji szereg ciekawych tekstów, m.in. historię II LO im. C. K. Norwida w Krasnymstawie (spisaną na 25-lecie szkoły przez Piotra Zielińskiego) i Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Iluzjon” (opracowaną przez opiekuna koła Ewę Magdziarz). Poza tym czytelnicy odnajdą w numerze opis dziejów kolejnych miejscowości w regionie, zestawienie informacji o powiecie krasnostawskim w „Kurjerze Warszawskim” z XIX i początków XX wieku (przygotowane przez Kazimierza Stołeckiego), a także kolejną odsłonę skarbnicy sztuki ludowej, utwory poetyckie i teksty poświęcone historii. Pismo ogłosiło rok 2018 Rokiem Józefa Nikodema Kłosowskiego. Wyjątkowo w najnowszym numerze znajdują się dwa artykuły poświęcone Wiesławowi Krajewskiemu i jeden tekst jego autorstwa na temat zegarów słonecznych. To wyróżnienie sekretarza redakcji jest ze wszech miar zasłużone, gdyż otrzymał on właśnie krasnostawską nagrodę „Złote Karpie”. W takiej chwili warto poznać go lepiej. Gratulujemy!