Wiosna 2018 roku upływała w szkolnej bibliotece pod znakiem przygotowań do kilku ważnych wydarzeń. Tradycyjnie już w dniach 13-15 marca odbyła się Giełda Szkół organizowana przez Bibliotekę Pedagogiczną w Chełmie. Tę znaną w środowisku imprezę edukacyjną w tym roku wyjątkowo przeniesiono do hali MOSiR w Chełmie. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej reprezentowany był przez następujących uczniów: Angelikę Bednaruk, Malwinę Adamczuk, Agnieszkę Dąbską, Damiana Wronę, Macieja Żebrowskiego i Łukasza Palata. Zostali oni przygotowani do wystąpienia i zaopatrzeni w ulotki, gadżety reklamowe, tablicę informacyjną oraz prezentację multimedialną na temat oferty i osiągnięć szkoły opracowaną m.in. przez szkolną bibliotekę. Młodzież w ciągu kolejnych trzech dni zapoznawała gimnazjalistów z ofertą edukacyjną i zachęcała do kontynuowania edukacji w Siennicy Różanej.
      Poważnym wyzwaniem była organizacja Dnia Patrona, czyli Siennickich Augustynek (24 kwietnia) i branżowej konferencji „ASF – edukacja i zwalczanie” (25 kwietnia), na której gościł Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Rafał Romanowski. Zbieżność terminów skłoniła osoby odpowiedzialne za przygotowanie wydarzeń do współpracy i skonsolidowania działań, a że w składzie obu zespołów był nauczyciel bibliotekarz – okres poprzedzający te szkolne imprezy był wypełniony licznymi zadaniami. Bibliotekarz uczestniczył w tworzeniu scenariusza Augustynek, w przygotowaniu dekoracji i młodzieży do występu. Zajął się również graficznym opracowaniem programu konferencji i materiałów konferencyjnych dla uczestników (m.in. projektowaniem smyczy do identyfikatorów i samych identyfikatorów), zaproszeń na oba wydarzenia, a także rejestracją uczestników konferencji. Miłym akcentem było przyjęcie delegacji ekspertów w dziedzinie życia i działalności Augusta Cieszkowskiego – państwa Ewy Jarosławy i Włodzimierza Buczyńskich z Wielkopolski.
      W roku jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości, biblioteka zaangażowana była także w organizację wydarzeń związanych ze stuleciem. To tu zaprojektowano szkolną tablicę pamiątkową. Projekt zrealizowano i tablica znalazła miejsce pod portretem patrona szkoły Augusta Cieszkowskiego. Biblioteka włączyła się także w akcję „Twarze Niepodległości”. Pomysł na uczczenie stulecia odzyskania przez Polskę suwerenności przewidywał stworzenie pracy plastycznej – kolażu z portretowych zdjęć wykonanych na tle biało-czerwonej flagi w kształcie współczesnych granic Polski. W wyniku akcji prowadzonej we współpracy z Samorządem Uczniowskim zebrano 139 fotografii, a pracę uroczyście zaprezentowano 22 czerwca podczas zakończenia roku szkolnego 2017/2018.
      Zadania te były realizowane dodatkowo, poza codzienną pracą biblioteki szkolnej. Zgodnie z planem pracy biblioteki wykonywano także wystawy okolicznościowe, a bibliotekarz prowadził koło „Kalejdoskop kultury”. Kontynuowano publikowanie tekstów na szkolnej stronie internetowej oraz na stronie biblioteki w zakładce „Co słychać?” i „Co nieco i patronie”. Bibliotekarz drukował opracowania dotyczące patrona w czasopiśmie „Ziarno” i „Wieściach Akademickich” – czasopiśmie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, którą to uczelnię łączy z siennicką szkołą sylwetka patrona Augusta Cieszkowskiego. Oprócz tego w bibliotece wykonywano korektę tekstów na stronę internetową, dobierano fotografie do publikacji, opracowywano graficznie druki okolicznościowe. Bibliotekarz uczestniczył w pracach zespołu kompletującego informacje na potrzeby ewaluacji zewnętrznej, w pracach zespołów nadzorujących egzaminy i pełnił opiekę nad młodzieżą nieuczęszczającą na lekcje religii, protokołował posiedzenia Rady Pedagogicznej, sporządzał projekty uchwał i uczestniczył w przedsięwzięciach organizowanych przez innych nauczycieli, np. w promocji szkoły podczas Championatu Koni Arabskich w Białce 3 czerwca.  Biblioteczna codzienność. Która jednak nie zakończyła się wraz z ostatnim dzwonkiem. Podczas wakacji odbyło się bowiem skontrum zbiorów bibliotecznych. Najwyraźniej z biblioteką trudno się rozstać.
      
      Tekst: Monika Nagowska