W Siennicy Różanej narodził się niejeden poeta. Dlatego nie dziwią kolejne publikacje w ramach Biblioteki „Ziarna”. Osiemnasta z kolei to zbiór wierszy Apolonii Proskury zatytułowany „Spod brwi strzechy”. Tomik obejmuje 84 wiersze i jest trzecią książką tej autorki. Poprzednio opublikowano „Na tle ciszy” (1987 r.) i „Do Mickiewicza” (1988 r.). Apolonia Proskura urodziła się w 1907 r. w Siennicy Różanej i tu spędziła niemal całe swoje życie. Zmarła w Domu Pomocy Społecznej w Surhowie w 1994 r. Należała do grupy literackiej Klubu Twórców Ludowych przy Gminnym Ośrodku Kultury w Woli Siennickiej. Debiutowała w czasopiśmie „Ziarno” w 1983 r. Na tom „Spod brwi strzechy” złożyły się utwory z pierwszego zbioru Apolonii Proskury oraz wiersze ocalone przez nauczycielkę języka polskiego – obecnego Rektora Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Siennicy Różanej – Annę Fornal. Poezje te czekały na publikację w dwóch zeszytach, obecnie zyskały piękną oprawę graficzną, gdyż obrazu na okładkę użyczyła Maria Rutkowska.
      Wyborem wierszy i redakcją tomu zajął się Andrzej David Misiura. On też jest autorem posłowia. Korektę wykonały – Anna Kowalska i Monika Nagowska. Tomik jest dostępny w szkolnej bibliotece, podobnie jak inne wydawnictwa przygotowywane we współpracy z Centrum Kultury w Siennicy Różanej.