Album poświęcony Augustowi hr. Cieszkowskiemu został opublikowany w roku jubileuszowym z okazji 200 rocznicy urodzin wielkiego Polaka. Bohater tego profesjonalnie przygotowanego wydawnictwa jest postacią coraz bardziej znaną w powiecie krasnostawskim – jako dawny właściciel pałacu w Surhowie, a ostatnio – jako patron Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej.

 


Dzięki kontaktom nawiązanym z regionalistami z okolic Wierzenicy - państwem Ewą Jarosławą i Włodzimierzem Buczyńskimi – do świadomości mieszkańców naszego regionu docierają coraz liczniejsze wiadomości o Auguście Cieszkowskim. Jego naukowe dokonania, praca społeczna i działalność patriotyczna prowadzona w Wielkopolsce znalazły doskonałą ilustrację w tej pięknie wydanej publikacji. Otwiera ją wstęp autorstwa abpa Stanisława Gądeckiego – Metropolity Poznańskiego, a obecnie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Tekst ten ma w książce swoje wersje obcojęzyczne – angielską, niemiecką i francuską.


Czytelnik prowadzony jest przez autorów kolejno poprzez dzieje rodu Cieszkowskich, początki pracy naukowej Augusta, okoliczności nabycia posiadłości w Wierzenicy i stworzenia najważniejszego dzieła pt. „Ojcze nasz”. Omówiono poszczególne aspekty pracy hrabiego – działalność polityczną, naukową, społeczną oraz nowatorskie rozwiązania rolnicze, które wdrażał w swoim majątku. Autorzy zabierają czytelnika w świat odręcznych pism, listów i notatek, pożółkłych fotografii, stronic dawnych czasopism oraz fotokopii kart tytułowych dzieł Augusta Cieszkowskiego pisanych przez niego po polsku, niemiecku i francusku. Jest to również podróż całkiem współczesna – pozwala odwiedzić miejsca związane z rodem Cieszkowskich, dziś odrestaurowane i jaśniejące nowym blaskiem.


Książka w przystępny, ale przy tym wnikliwy sposób, przybliża sylwetkę bohatera, jego bliskich i przyjaciół. Tekst jest dopracowany pod względem merytorycznym, uwzględnia najnowsze odkrycia, dowodzi wielkiej pasji autorów i ich profesjonalizmu. Publikacja zawiera 486 fotografii ze szczegółowym opisem, wykaz publikacji Augusta Cieszkowskiego, kalendarium życia i twórczości oraz bibliografię. To kompendium wiedzy w dawnym właścicielu Surhowa dostępne jest już w bibliotekach na terenie powiatu krasnostawskiego.


Henryk Błachnio, Ewa Jarosława Buczyńska, Włodzimierz Buczyński: Hr. August Cieszkowski. Swarzędz: Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie im. Augusta Cieszkowskiego w Wierzonce, 2014, 168 ss.